Agnieszka Sejud, Karolina Wojtas KWAS Issue 3 Amok Agnieszka Sejud, Karolina Wojtas KWAS Issue 3 Amok

16 września prezentacja wydawnictwa
20.00. Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1


Jedynym wrogiem, z jakim kiedykolwiek będziesz miała do czynienia, jest lęk. W czasach, gdy napięcie sięga zenitu, gdy nie tylko nie ma żadnej pewności, ale istnieje wiele realnych zagrożeń zdrowia i życia i co gorsze są one uświadomione. Nie możesz od niego uciec, ale możesz stawić mu czoła i go pokonać. Niebezpieczeństwo czai się za rogiem, zło daje otwarcie swój popis i nikt nie może go zatrzymać (nie chce, nie ma czasu, nie może, to nie jego sprawa), poszukujemy wytchnienia totalnego, odcięcia się, wpadamy w amok, byle tylko zapomnieć o kruchości życia. Dlatego powiedz mi: Jaki jest Twój kolejny problem do rozwiązania? Nowe uzależnienia, zakupoholizm, miłość, podróże, nowi znajomi. Bądź inteligentniejsza od norm, w których się urodziłaś. Robimy wszystko, by poczuć ulgę i by zapomnieć o przemijaniu, wojnie, chorobach, inflacji, rządzie. Smartfony. Muzyka, dopamina, cukier, doświadczenia, najlepiej intensywne, mocne. I teraz, natychmiast. Narkotyki, seks, pieniądze, dzieci. Byle szybko, by zapchać dziurę i było o czym mówić. Konsumpcja. A jeśli to nie pomoże, to więcej dzieci, rozwodów, nowych żon, domów. Najbardziej żałują ci, którzy myśleli, że mają jeszcze czas. Czy życie polega na ucieczce od niewygody i pogoni za przyjemnością? Spełnianiu potrzeb ciała, rozumu i ducha. To wszystko? Dokąd zaprowadzi nas ucieczka od bólu i gonitwa za spełnieniem? Wybierz czynność, którą robisz kilkukrotnie każdego dnia, np. otwieranie drzwi. Przez cały dzień, za każdym razem, gdy dotykasz klamki, aby otworzyć drzwi, zatrzymaj się na chwilę i bądź świadoma tego, gdzie jesteś, jak się czujesz w tym momencie i dokąd prowadzą Cię drzwi. Jutro idę na terapię, hehe.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego 2022 r.


Agnieszka Sejud to artystka wizualna żyjąca i mieszkająca w Polsce, absolwentka fotografii w czeskiej Opawie, magistra prawa. W swojej praktyce używa głównie fotografii, cyfrowego i analogowego kolażu, tworzy książki i ziny, prace video i instalacje. Sejud używa różnych mediów, by eksplorować składniki swojej tożsamości, idee wolności jednostki i systemy opresji, które tę wolność ograniczają. Deformuje i dekonstruuje obrazy, aby osiągnąć swoje cele, miesza fikcję z rzeczywistością. Jej prace są często performatywne i polityczne, balansują pomiędzy sztucznym i naturalnym. Laureatka i finalistka wielu konkursów, takich jak Paris Photo-Aperture Foundation Photobook Award, Kassel Dummy Award, Fotograficzna Publikaca Roku, New East Photo Prize. Sejud pokazywała swoje prace w Polsce i za granicą, na wystawach m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie, Odessie, Atenach i wielu innych miejscach.

Karolina Wojtas (ur. 1996) jest fotografką, absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy. Czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Inspiracją mogą stać się dla niej bałagan w ogrodzie dziadka albo wielka ślizgawka. Przez jej wystawy nie da się przemknąć, bywają zasypane brokatem albo balonami, ale można poczuć się w niej dzieckiem – pobawić się, porzucać i pobazgrać.

Agnieszka Sejud, Karolina Wojtas KWAS Issue 3 Amok