Monika Cichoszewska
Gniew Ziemi
Monika Cichoszewska Gniew Ziemi

wystawa
od 1 września do 30 września 2023
29 września, 16.00 – finisaż
Galeria Strefart, ul. Muzealna 1


Cykl „Gniew Ziemi” to fascynacja surowością klimatu, księżycowym krajobrazem, wulkanicznym pejzażem hiszpańskiej wyspy Furteventura. Wędrując po tej tajemniczej ziemi Fuerteventury wyobrażam sobie, jak przed milionami lat powstawał nasz świat z płomieni, wypluwanej lawy, zabójczych gazów wulkanicznych i popiołów. Znajduję ślady niszczycielskich sił natury, ale też twórczych wyrzutów magmy, spalonych kamieni, aż po widnokrąg. Czasem po deszczu czuję zapach ziemi. Fascynują mnie i pociągają nieznane siły, a jednocześnie przerażają. Co stałoby się z naszym światem, gdyby te olbrzymy się obudziły?

Wyspa Furteventura istnieje od 21 mln lat i nadal zachowuje ziemską pierwotność, która jest właśnie inspiracją moich fotografii. To o tej wyspie w swym dziele „Historia naturalna” rzymski pisarz Pliniusz Starszy wspomina, jako Wyspach Szczęśliwych. Na tej wyspie największy opór jej mieszkańców spotkał Jean de Bethencourt, żeglarz i zdobywca Wysp Kanaryjskich. Tu ostatni przystanek miał Krzysztof Kolumb w swej odkrywczej podróży. Tu przybywali handlarze niewolników, a w XIX wieku stała się miejscem wolnego handlu międzynarodowego. W latach 60. XX wieku odkryto ją dla turystyki.


Monika Cichoszewska — fotografuje wielkoformatowymi aparatami oraz camera obscura. Szczególne miejsce w sferze jej zainteresowań zajmuje technika Ambrotypii, którą wybrała jako medium przekazu artystycznego. Laureatka DEBUTS 2017, „Wystaw się” 2021 CSW Toruń, Vintage Grand Prix 2023. Brała udział w wystawie w Lille w Galerii Maison de la Photographie. Prace były eksponowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, Portugalii, USA Portugalii i Hiszpanii m.in. w: VI Piotrkowskim Biennale Sztuki, XII Biennale Fotografii Górskiej, Festiwalu OFFO, Festiwalu Fotografii Plener, Instytucie Cybernetyki Sztuki, w „Kontaktach” BWA Jelenia Góra.

Monika Cichoszewska Gniew Ziemi